Kassi toitumine ja terve nahk ja karvkate

Teie kassi nahk ja karvkate on äärmiselt olulised tema tervisele. See on kassi keha suurim organ, mis kaitseb neid uurimisretkedel ja hoiab soojas külmadel kuudel.

Karvkate koosneb peamiselt valgust. Juhul kui kassi toit ei sisalda vajalikus koguses ja vajaliku kvaliteediga valku, võib karv muutuda kuivaks, nõrgaks ja hapraks ning lõpuks ka välja langeda.

Miks on toitumine oluline naha ja karvkatte tervisele?

Valgud sisalduvad nii loomsetes kui ka taimsetes koostisosades. Loomse päritoluga valgud sisaldavad kassile vajalike aminohappeid, samal ajal kui taimset päritolu valgud võivad sisaldada vaid mõningaid aminohappeid. Kassid vajavad loomset valku, et püsida hea tervise juures.

Rasvu leidub nii loomset, kui ka taimset päritolu koostisosades. Nad ühinevad naharakkudega rasvhapetena - neist kaks rasvhapet on hädavajalikud naha ja karvkatte tervise jaoks. Linoleiinhape toetab kasside nahka ja karva. Ilma piisava linoleiinhappeta võivad kassil ilmneda sellised sümptomid, nagu tuhm ja kuiv karv, karva väljalangemine, rasvane nahk ja suurenenud vastuvõtlikkus nahapõletikule. Kasside naha ja karva tervise toetamiseks on vaja ka arahhidoonhapet. 

Mõlemad neist on omega-6 rasvhapped ja leiduvad loomsetes kudedes nagu kana rasv ning taimeõlides (mais ja soja). Enamik kassitoitudest sisaldab enam kui piisava koguse omega-6 rasvhappeid. Kuna omega-6 rasvhapped võivad muutuda põletikku soodustavateks ühenditeks, tuleb neid balanseerida põletikuvastase toimega omega-3 rasvhapetega. 

Omega-3 rasvhapped sisalduvad kalas ja mõningates taimedes nagu lina. 

EUKANUBA toitumise spetsialistid on välja selgitanud, et kombineerides rasva allikaid toitumises vahekorras 5-10 omega-6 rasvhappeid ja 1 omega-3 rasvhape, on tulemuseks suurepärases seisundis nahk ja karvkate.

VITAMIINID JA MINERAALID

Vitamiinid ja mineraalid on vajalikud terve naha ja karvkatte säilitamiseks. Parim viis nende toiteainete tagamiseks on täisväärtuslik ja tasakaalustatud toit, mis sisaldab vajalikus koguses kõiki olulisi vitamiine ja mineraale, mitte toidulisandid.

Vitamiinid või Mineraalid Tähtsus Naha ja Karvkatte Jaoks
Vitamiin A Vajalik kasvuks ja naha taastumiseks
E-vitamiin Kaitseb naharakke oksüdatiivsete kahjustuste eest
C-vitamiin Aitab haavadel paraneda
Biotiin Aitab valku omandada
Riboflaviin (B2) Vajalik rasva ja valgu omandamiseks
Tsink Vajalik rasva ja valgu omandamiseks
Vask On seotud kudede, pigmendi ja valgu sünteesiga.

Muutused karvkatte seisundis

Just toitumine on sageli põhiliseks põhjuseks kui naha ja karvkatte seisund on märgatavalt muutunud. Tavaliselt, on muutuste põhjuseks hooaeg ja eluetapp. Külma ilma tulekuga, paljudel kassidel kasvab paks karv, mis aitab neil hoida sooja ja peletada külma. Sooja ilma tulekuga aga, muutub nende karvkate õhemaks.

Paljudel kassipoegadel on pehme ja õhuke karv, kuid mida suuremaks nad saavad, seda karedamaks see muutub. Tiinetel või imetavatel kassidel võib samuti muutuda karva seisund ja ilmneda karvade välja langemine.